Öykümüz

İlk Merhaba

EtilerFest, Etiler Lisesi mezunlarının bir buluşması olarak, Etiler Lisesi’nin bahçesinde 2010 yılında başladı. O yıllarda “Mezunlar Buluşması” adıyla yapılan etkinlik, özenli ve eğlenceli içeriğiyle semt sakinlerinin de ilgisini çekti.

Etkinlik, bunun üzerine ve Etiler’i odağına alan bir semt festivalinin bulunmayışı da dikkate alınarak, tüm semt sakinlerine açık hale getirildi.

Etiler’in Festivali

2014 yılında etkinliğin içeriği çeşitlendirilip, güçlendirildi. Okul bahçesinin yanı sıra Nisbetiye Caddesi’nin bazı bölümleri de etkinlik alanına dâhil edildi. Aynı yıl etkinliğin adı, “EtilerFest” olarak değiştirildi. 2017 yılında festival, bir marka olarak tescil edildi.

Sanatçılar Parkı’nda

Bir süre daha Etiler Lisesi’nin bahçesinde ve Nisbetiye Caddesi’nin bazı bölümlerinde devam eden festival, 2019 yılında Etiler Sanatçılar Parkı’na taşındı.

EtilerFest, kültür, sanat ve eğlence ağırlıklı butik bir semt festivali olarak Etiler Sanatçılar Parkı’nda devam ediyor. Festival, kendine özgü temaları ve bu temalarla uyumlu etkinlikleriyle her yaştan katılımcıyı kucaklıyor.

Festival Temaları

  • Kültür, sanat, bilim, eğitim
  • Çocuklar, gençler, kadınlar
  • Emek, kadın emeği, üretim
  • Doğa, çevre, hayvanlar
  • Semt ve mahalle kültürü
  • Komşuluk, yardımlaşma
  • Saygı, şükran, vefa

Ödüller

EtilerFest kapsamında, Etilerle bütünleşmiş ve alanında artı değer üreterek topluma katkı sağlamış duayen isimlere ödüller de sunuluyor. “Etiler Emek ve Şükran Ödülleri” adıyla sunulan ödüllerin ilki, 2017 yılında, sunucu ve gazeteci – yazar Halit Kıvanç’a takdim edildi. İkinci ödülün sahibiyse 2019 yılında, sinema eleştirmeni ve gazeteci – yazar Atilla Dorsay oldu.

Eğitime Adanmış
Nezih Bir Etiler Birlikteliği

EtilerFest, ve HÇEV (Hülya Çavuş Eğitim Vakfı) ve elliDER [Etiler (Levent) Liseliler Derneği] tarafından organize ediliyor. Festivalin ev sahibi Beşiktaş Belediyesi.

Geliri HÇEV ve elliDER aracılığıyla eğitim projelerinin fonlarına aktarılan festival, “eğitime adanmış nezih bir Etiler birlikteliği” olarak tanınıyor.

2010’dan Günümüze

2010
2014
2017
2019